Kto na świadka?
Świadkami zawsze zostają osoby bliskie i zaufane, takie na których można polegać i którym bez obaw powierzymy część obowiązków ślubno-weselnych. Do obowiązków i zaszczytów świadka i świadkowej należy bowiem nie tylko złożenie podpisów pod aktem małżeństwa nowożeńców. Ich funkcja rozpoczyna się już na długo przed dniem ślubu.
Organizacja ślubu i przyjęcia
Oczywiście o najważniejszych elementach ceremonii zaślubin oraz przyjęcia weselnego decydują narzeczeni. Organizacja tych dwóch przedsięwzięć bywa jednak trudna ze względu na masę szczegółów, z których jak wiadomo każdy ma znaczenie. Tutaj w sukurs przychodzą świadkowie. To na ich barki można złożyć ułożenie listy gości, listę prezentów, usadzenie gości przy stole czy zamówienie zaproszeń. Poza tym świadkowie towarzyszą parze młodej podczas wyboru strojów weselnych. Znamienna jest tu zwłaszcza rola świadkowej, która powinna pomagać przyszłej pannie młodej w przymiarkach sukni ślubnej.
Ten ostatni wieczór…
To właśnie świadkowej przypada w udziale organizacja wieczoru panieńskiego, świadkowi zaś – kawalerskiego. Ktoś, kto dobrze zna przyszłą parę młodą nie powinien mieć problemu z wyborem atrakcji na tę okazję. Jest to poza tym doskonała okazja, by sprawdzić się jako mózg imprezy, gdyż…
… i najważniejszy dzień
W dniu ślubu świadkowie muszą mieć oko na wszystko. Świadkowa pilnuje nienagannego wyglądu pani młodej, świadek dzierży obrączki. Oboje odbierają prezenty i kwiaty podczas składania życzeń przez gości. To w ich gestii leży również dopilnowanie, by wszyscy goście dotarli na przyjęcie i zajęli swoje miejsca przy stołach. Świadek musi czuwać nad stroną techniczną całego wydarzenia, czyli zapewnić nowożeńcom samochód, a także kontrolować pracę kelnerów czy dogadywać się z kapelą weselną. Świadkowie czuwają też nad dobrym samopoczuciem gości i pary młodej, a nierzadko są proszeni o wzniesienie toastu.
Komentarze