Pogański ślub – na przekór tradycji?
W Polsce za tradycyjny uchodzi ślub zawierany w kościele, po którym młoda para zaprasza gości na wesele. Tam dopełnia się obrzędowość tego wydarzenia. Mamy m.in. tłuczenie szkła, pierwszy taniec i najsłynniejsze oczepiny. Towarzyszą im nieprzerwana biesiada, picie trunków i zabawa. Tak naprawdę współczesne wesele bardzo przypomina to ludowe, słowiańskie wesele, następujące po swadźbie, czyli zawarciu związku małżeńskiego. Oczepiny pochodzą zresztą z tej samej tradycji. Jak widać więc, wesele odbywające się po katolickim ślubie, ma wiele wspólnego z obyczajowością pogańską. Sam ślub kościelny czerpie z niej również. Przysięga dawana sobie przez nowożeńców na zarękowinach bardzo przypomina tę znaną nam z kościelnego ołtarza.
Etniczny charakter
Zgodnie z obyczajem pogańskim, do zawarcia zarękowin lub swadźby, czyli ślubu, potrzebny jest żerca – słowiański duchowny. We współczesnej Polsce niełatwo jest znaleźć żercę, ale funkcjonują oni w grupach wyznawców rodzimej wiary, ogłaszają się na forach internetowych i Facebooku. Żerca może udzielić ślubu, który będzie miał charakter symboliczny. Taki ślub jest nieważny w świetle prawa, dlatego para młoda będzie musiała udać się w osobnym czasie do urzędu, by dopełnić formalności.
Aby ślub miał charakter ludowy, potrzebna jest poza tym odpowiednia oprawa. Nasi przodkowie zawierali ten sakrament przy ogniu, który wzniecali w formie ogniska na łonie natury. Oprócz wypowiadania przysięgi, łamano się kołaczem, pito miód, obchodzono ogień czy modlono do pogańskich bogów. Chcąc zorganizować słowiański ślub, nie trzeba trzymać się wszystkich tych obyczajów, warto jednak zadbać o podstawowe elementy. Kluczowy jest też wybór miejsca, w którym będzie można wzniecić choć symboliczne ognisko, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo gości i otoczenia. Pary zwykle decydują się tutaj na rustykalne wille czy położone na uboczu kompleksy z charakterystyczną infrastrukturą (np. stodołą, w której może odbyć się zabawa). Wreszcie, słowiańska obyczajowość skłania do wybrania strojów ludowych lub inspirowanych folklorem.
Komentarze