Stoły na weselu – zdecydujcie zawczasu
Wybór rodzaju stołów na wesele wydaje się jedną z bardziej banalnych decyzji. Tak naprawdę jednak automatycznie narzuca dalsze kroki w planowaniu przyjęcia, dotyczące chociażby usadzenia gości, wykonania winietek czy dekoracji oraz form podawania posiłków. Ponadto większość sali weselnych i domów przyjęć dysponuje prostokątnymi stołami, a tylko część z nich oferuje również organizację przyjęcia przy stołach okrągłych. Wybór ten powinien być więc jednym z pierwszych, jakich dokonamy.
Stoły podłużne – tradycja i integracja
Prostokątne, połączone ze sobą stoły, ustawione wzdłuż sali to norma na polskich weselach. Niezmiennie nadają przyjęciom biesiadny charakter, sprzyjają integracji i są wygodne w układaniu potraw. Wykorzystując tę aranżację, nie musimy martwić się o winietki dla gości – każdy może usiąść w miejscu, które mu odpowiada i nie sprawi to większego zamieszania.
Z drugiej strony, niektórzy goście mogą czuć się urażeni, że przypadło im miejsce na końcu długiego stołu. Siedzenie przy takim stole może być też niewygodne dla gości (jak i dla obsługi), jeśli wymaga ciągłego przeciskania się i przysuwania krzeseł.
Na okrągło – nowoczesna elegancja
Stoły okrągłe są o niebo elegantsze od tradycyjnych. Zapewniają gościom i obsłudze więcej swobody ruchów, a dekoratorowi większe pole do popisu. Są idealne dla grup przyjaciół, którzy najchętniej przebywają we własnym towarzystwie. Siedząc przy okrągłym stole, każdy gość czuje się na równi z innymi, może też z każdym równie swobodnie porozmawiać.
Takie ulokowanie gości wymaga jednak ustawienia winietek, które pomogą uniknąć bałaganu i nieporozumień przy zajmowaniu miejsc. Niestety, okrągły stół najprawdopodobniej nie pomieści zbyt wielu potraw, dlatego prawie zawsze musimy wesprzeć się szwedzkim stołem stojącym pod ścianą, a dania są nakładane na talerze już w kuchni. Niektórzy goście, zwłaszcza seniorzy, mogą być też niemile zaskoczeni takim nietypowym dla nich rozwiązaniem.
Komentarze