Pary młode decydują się na rozmaite innowacje ślubno-weselne, rodzimą tradycję respektując jedynie w zakresie, który nie kłóci się z ich potrzebami i wymogami estetycznymi. Na całokształt ceremonii i wesela składa się więc mnóstwo oryginalnych pomysłów, nierzadko zainspirowanych obcymi tradycjami, które zwyczajnie są bliższe sercom narzeczonych. Wiele par z okazji zaślubin organizuje sobie orszak druhen i drużbów, którzy niczym na anglosaskim weselu tworzą uprzywilejowaną grupkę pomocników. Zwyczaj ten jest u nas coraz częstszy, lecz nie zawsze wiemy, jakimi zasadami powinniśmy się kierować przy jego realizacji. Oto garść wskazówek.
Panna młoda – dyryguje czy zostawia wolną rękę?
Oczywiście to panna młoda decyduje o tym, czy chce mieć przy sobie zastęp druhen. Jeśli tak, każda osoba oddelegowana do roli druhny powinna wiedzieć, że jest to wielki zaszczyt. Podczas ceremonii druhny można rozpoznać po tym, że są blisko panny młodej i wyglądają bardzo podobnie. Niekiedy wszystkie zakładają identyczne kreacje, niekiedy ubierają się jedynie pod kolor, ale zawsze mają jakiś wyróżniający je element wspólny, np. bukiecik kwiatów, bransoletki lub inne widoczne ozdoby.
Pytanie zasadnicze brzmi – kto za to płaci? Jeśli pannie młodej bardzo zależy na tym, aby jej druhny wyglądały identycznie, może sfinansować ich kreacje. Jeśli druhny nie zgadzają się na to, ponieważ nie chcą przysparzać dodatkowych wydatków pannie młodej, ta powinna przynajmniej zapewnić im reprezentacyjne ozdoby. Podobnie młody pan – trudno, aby kupował garnitury wszystkim swoim drużbom, ale powinien zapewnić im identyczne ozdoby do butonierek. Oczywiście wiele zależy tu od możliwości finansowych. Jeśli narzeczeni mają na to fundusze, zakup kreacji dla druhen będzie jak najbardziej na miejscu.
Obowiązki i przywileje druhen
Do orszaku druhen dołączają zwykle najbliższe przyjaciółki panny młodej, jej siostry czy bliskie kuzynki. Ich zadania są zwykle bardzo przyjemne. Mają towarzyszyć pannie młodej podczas wyboru sukni ślubnej, pomagać przy przygotowaniach, odbierać kwiaty i prezenty, a także dbać o jej wizerunek i dobre samopoczucie podczas ceremonii oraz zabawy. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z polskim prawem i zwyczajem, tylko dwie osoby mogą pełnić funkcję świadków.
Komentarze