Od marca 2015 roku ślub cywilny można bez przeszkód zawrzeć w pozaurzędowych okolicznościach. Potrzebny jest do tego odpowiedni wniosek, zgoda urzędnika oraz… tysiąc złotych, które ląduje w kasie urzędu gminy. Ograniczenia dotyczące lokalizacji są, w zasadzie, tylko dwa. Po pierwsze, wytypowane miejsce musi pozwalać na zachowanie uroczystej atmosfery. Po drugie, musi być bezpieczne dla wszystkich uczestników ceremonii. O tym, czy rzeczywiście takie jest, decyduje odpowiedni urzędnik, ale raczej nie liczmy na to, że pobierzemy się na Giewoncie. Praktyka pokazuje jednak, że do dyspozycji nowożeńców pozostaje wiele innych, bardzo atrakcyjnych punktów na mapie Polski.
Ogród, ale nie byle jaki
Komu zawsze marzyła się romantyczna ceremonia w ogrodzie lub na plaży, ten może już sobie na to pozwolić. Za punkt zaślubin często służy ogród znajdujący się przy restauracji, w której następnie odbywa się wesele. To co prawda bardzo wygodne rozwiązanie, ale dla wielu par za mało oryginalne. Wolą przypałacowe ogrody lub wysepki, a nawet… ogrody zoologiczne. Popularność takich miejsc wiąże się z niezaprzeczalnym urokiem ślubu odbywającego się w plenerze. A, jak widać, im bardziej barwne otoczenie, tym lepiej. W sezonie letnim wiele par z pewnością złoży przysięgę w pobliskim parku, na górskiej polanie, nad jeziorem czy na plaży.
Zamki, pałace i rezydencje
Jeśli tylko parze młodej uda się uzyskać odpowiednie zgody i ustalić dogodny termin, ślub w pałacowym wnętrzu, na przykład w jednym z obiektów Łazienek Królewskich, to żaden problem. Zamki i pałace zapewniają wyjątkową atmosferę, zarówno w trakcie ślubu, jak i podczas wesela. Tym samym pałacowe dziedzińce nie muszą pozostawać jedynie tłem sesji ślubnej, ale stają się zasadniczym punktem uroczystości.
Folwarki i stodoły
Stodoła i ślub to tylko pozornie mało udane połączenie. W Polsce mamy wiele zabytkowych folwarków, zaadaptowanych między innymi do celów komercyjno-rekreacyjnych. Zlokalizowane na dawnych terenach dworskich, zapewniają bliskość takich obiektów jak oranżerie, sady czy pawilony ogrodowe, w których można urządzić przyjęcie. Także potencjał zabytkowych stodół jest większy, niż nam się wydaje – mnóstwo miejsca, rustykalny charakter, swojska atmosfera i dużo możliwości dla dekoratorów.
Festiwal rockowy
Latem 2015 roku pewna para wzięła ślub w Spichlerzu Polskiego Rocka, podczas legendarnego festiwalu w Jarocinie. Nowożeńcom, obydwojgu pochodzącym z Jarocina, towarzyszyli w tym dniu nie tylko bliscy, ale też liczni festiwalowicze oraz organizatorzy imprezy. Para wyraziła w ten sposób miłość do muzyki rockowej i przywiązanie do jarocińskiego festiwalu, w którym od lat bierze udział.
U siebie
Zwyczaje ślubno-weselne zmieniają się. Nie można powiedzieć co prawda, że wielkie, bogate wesela tracą popularność. Ale zdecydowanie coraz więcej par młodych rezygnuje z wystawnych przyjęć na rzecz kameralnych i skromnych imprez. Coraz częściej też można spotkać się z opinią, że wesele to zbędna i kosztowna fanaberia. Dlatego niektórzy chętnie zorganizują ślub we własnym ogrodzie, a zamiast w pałacowej rezydencji uczczą go u siebie w domu, zapraszając tylko najbliższych.
Kapliczka – najczęstsza alternatywa dla ślubu w kościele
Pary, które hołdują tradycji katolickiej i zawierają ślub kościelny, nie mają wielkiego pola manewru w kwestii ustalenia miejsca zaślubin. Według prawa kanonicznego ślub katolicki musi odbyć się w kościele, i to w kościele parafialnym. Alternatywę stanowi jedynie kaplica. Odpowiedni biskup może oczywiście wydać zgodę na ślub w innych okolicznościach przyrody, ale niełatwo jest ją uzyskać. Przede wszystkim należy w tej sprawie napisać wniosek, w którym solidnie uargumentujemy chęć pobrania się poza kościołem. A następnie warto uzbroić się w cierpliwość, bo wydawanie decyzji może potrwać nawet kilka miesięcy. Krytyczne nastawienie duchownych do tego typu odstępstw oraz długa procedura zniechęcają pary do zmiany miejsca ceremonii. Najczęściej więc pozostaje im się pobrać jeśli nie tradycyjnie w kościele, to w kaplicy lub na kościelnym dziedzińcu czy w parafialnym ogrodzie.
Komentarze